Debata „FAS – MASZ WYBÓR” w sosnowieckiej Muzie

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Debata „FAS – MASZ WYBÓR” w sosnowieckiej Muzie

W dniu 29.11.2017r. w Sali Widowiskowo - Koncertowej Muza odbyła się debata„FAS – MASZ WYBÓR”. Nazwa została zaczerpnięta z programu autorskiego realizowanego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25. Honorowy Patronat nad  Debatą objął Prezydent Miasta Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, patronat medialny Telewizja Polska S.A oddział w Katowicach, Radio eM, Wiadomości Zagłębia, Kurier Miejski.

Uroczystego otwarcia debaty dokonali przedstawiciele organizatorów Dorota Szewczyk Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu oraz Jacek Górski Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli przedstawiciele Samorządu oraz różnych instytucji. Obecni byli: w zastępstwie Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Miasta Piotr Pluta, przedstawiciel Rady Miejskiej Jan Bosak, Kierownik Działu ds. Rodzin i Asysty Rodzinnej działającego w strukturach MOPS Katarzyna Słupińska, Prezes Stowarzyszenia Klub Abstynenta "Ad-Astra” Mariusz Maciejewski, Elżbieta Świątek Prezes Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „UWOLNIENIE”  oraz Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Krzysztof Bendkowski. W debacie uczestniczyli także dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy oraz  młodzież sosnowieckich szkół.

Rolę ekspertów pełnili przedstawiciele podmiotów zajmujących się problematyką FAS:

• Andrzej  Siwiec dr n.med.  Prezes Zarządu Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu,
  • Gabriela Rosół psycholog w Diecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym reprezentująca Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu,
  •  Jolanta Miziewicz – Duśko psycholog, konsultant Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu,
  • Marzena Hajdecka psycholog, realizator programów profilaktycznych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Sosnowcu  ul. Kilińskiego 25.

W pierwszej części debaty eksperci przedstawili problematykę FAS w kontekście działań reprezentowanych przez siebie instytucji. Następnie odpowiadali na pytanie zadane przez moderatora dotyczące strategii działań profilaktycznych. W otwartej części debaty padło wiele cennych uwag, refleksji oraz pytań ze strony obecnych. Mimo szerokiego spektrum wypowiedzi ekspertów i uczestników debaty, wszyscy byli zgodni co do potrzeby zintensyfikowania działań profilaktycznych promujących całkowitą abstynencję w czasie trwania ciąży.

Ostatnim akcentem debaty był występ kabaretu Ententa. Młodzi artyści, nie tylko bawili uczestników,  ale zaprezentowali również, jak docierać z ważnym przesłaniem zwłaszcza do młodego odbiorcy.  Organizatorzy wyrazili nadzieję, że sama debata i zaproponowane podczas niej rozwiązania będą impulsem dla działań nie tylko na poziomie miejskim, a także w środowiskach szkolnych.