Festiwal zawodów

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Festiwal zawodów

W dniach 18 i 19 maja tego roku szkolnego odbył się w naszym Centrum Festiwal Zawodów. Uroczyście otworzył go Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Pan Jacek Górski wraz z  Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta ds. Edukacji Panem Zbigniewem Byszewskim. Wśród gości byli również: Przewodniczy Rady Miasta Pan Wilhelm Zych, współpracujący z nami pracodawcy, dyrektorzy i nauczyciele sosnowieckich szkół oraz rodzice. Tegoroczny festiwalodbył się pod hasłem „Z nami możesz zostać kim tylko chcesz, nawet astronautą!”To już czwarta edycja tego przedsięwzięcia, którego celem jest zapoznanie młodzieży szkół gimnazjalnych z ofertą kształcenia we wszystkich naszych szkołach. Centrum nasze promuje szkolnictwo zawodowe, gdyż takie kształcenie ma dużą przyszłość. Przekonujemy młodych ludzi, że na rynku pracy wciąż poszukiwani są wykwalifikowani w swoich dziedzinach pracownicy. Dlatego przedstawiamy bogatą i nowoczesną bazę dydaktyczną, znakomitych nauczycieli i wspaniałą młodzież. Wszystko po to, by zachęcić uczniów gimnazjów do kontynuowania nauki razem z nami. Aby tak się działo, zapoznajemy uczniów z czynnościami typowymi i charakterystycznymi dla każdego zawodu, nauczanego w naszym Centrum.
Tym razem było podobnie. Aby uczniowie młodszych szkół mogli wdrożyć się w przyszły zawód, przygotowaliśmy dla nich liczne ćwiczenia i zadania do wykonywania. Goście mogli sprawdzić swe umiejętności na symulatorach lotu, pociągu, samochodu, autobusu, wykonać projekty na programach komputerowych  Corel i Adobe, mogli dokonać trasowania, wiercenia, gwintowania, spajania tworzyw sztucznych, wymienić koło, naprawić oponę motocyklową, zdiagnozować uszkodzenie silnika, zaprojektować ogród, udekorować muffiny, odczytać konstelacje zodiakalne, wykreślić spiralę drogi mlecznej, ułożyć mozaikę na płytach kartonowo – gipsowych, zanalizować połączenia w obwodzie elektrycznym, sprawdzić twardość wody, przewieźć i rozładować określony  ładunek, wykonać pomiaru temperatury za pomocą pirometrów, dokonać kontroli pasażerów i ich bagażu na „szkolnym lotnisku”,wydrukować dowolną rzecz na drukarce 3D, a nawet wziąć udział w konkursie odpalania rakiety kosmicznej. Dodatkowo wszyscy mogli obserwować symulację zderzenia samochodu oraz próbę Stewarda, która uczy płynnego posługiwania się samochodem podczas jazdy. Atrakcją dla Gości było losowanie nagród dla tych osób, które zdobyły  certyfikaty za wykonanie co najmniej 3 zadań oraz możliwość zdobycia przez nich karty rowerowej.Ten festiwal stał się też okazją, by wyróżnić naszych uczniów i nagrodzić tytułem „Mistrza w zawodzie” tych, którzy w mijającym roku szkolnym zdobyli największe osiągnięcia w konkursach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim.