II FESTIWAL „KOLEJ W MINIATURZE”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> II FESTIWAL „KOLEJ W MINIATURZE”

W dniach 18-19 marca w budynku Technikum nr 4 Transportowego odbyła się druga edycja Festiwalu „Kolej w Miniaturze”- Sosnowiec 2017. To prawdziwe święto nie tylko dla kolekcjonerów i modelarzy ale dla wszystkich, którzy są pasjonatami i miłośnikami kolei. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Uczniowie naszej szkoły

z klas kolejowych brali czynny udział we wcześniejszych przygotowaniach,  a  w ciągu dwóch dni festiwalowych od wczesnych godzin rannych do wieczora pomagali w sprawowaniu  nadzoru  nad sprawnym przebiegiem imprezy. Na salach gimnastycznych oraz szkolnych korytarzach już od wczesnych godzin porannych można było podziwiać kilometry torów, małe i większe składy pociągów, z niezwykła precyzją odwzorowane dworce i bocznice kolejowe. Do niewątpliwych atrakcji Festiwalu zaliczyć można było: wielką segmentową/modułową makietę linii kolejowej ze stacjami i bocznicami z jeżdżącymi pociągami, dioramy i makiety kolejowe w różnych skalach odwzorowujące realną kolej czy też modele legendarnych lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata. Na zwiedzających czekała też makieta „ćwiczebna”, gdzie samodzielnie można było poprowadzić pociąg lub wykonać manewry na stacji oraz symulator jazdy w prawdziwej kabinie lokomotywy elektrycznej EU07. Dodatkowo, rozmieszczone były stoiska z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram oraz albumami książkowymi poświęconymi kolei i innym środkom transportu. Wśród najmłodszych wielką popularnością cieszyła się możliwość przejażdżki po szkolnym korytarzu na wagonikach wąskotorowej kolejki polowej. Tegoroczna edycja Festiwalu cieszyła się wielkim zainteresowaniem i przyciągnęła tysiące zwiedzających w różnym wieku. Dziękujemy za wspólne emocje! Do zobaczenia za rok!