Nagroda dla Mateusza Króla

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Nagroda dla Mateusza Króla

W lokalnym konkursie fotograficznym: „Zoom na Coolturę” naszą szkołę reprezentował Mateusz Król, uczeń klasy IV ST. Celem konkursu było zarejestrowanie obrazów, miejsc i ludzi przedstawiających różnorodne oblicza życia kulturalnego Sosnowca. Pod artystycznym i humanistycznym kierunkiem Pani Cecylii Bielnik, opiekuna Klubu Inspiracji Twórczej,  Mateusz wykonał fotografię i przygotował przemówienie, które wygłosił tego dnia przed profesjonalnym Jury w Energetycznym Centrum Kultury. Praca konkursowa została opatrzona tytułem: ”KULTURA ULICZNA. KONCERT DLA KAŻDEGO”. Wybór ulicznego aspektu kultury, lider szkolnego Klubu Inspiracji Twórczej uzasadniał jej wszechobecnością w życiu mieszkańców miasta. Poprzez tę fotografię, wykonaną wieczorem, chciał pokazać, że duch sosnowieckiej kultury nie śpi, chociaż teatry, kina i inne instytucje kultury są już zamknięte. Uwieczniona w kadrze grupa ulicznych grajków, koncertujących w pobliżu Galerii „Ładniej”, pozwoliła mu dostrzec naturalne przenikanie się kultur na różnych poziomach przekazu i odbioru oraz potrzebę integracji środowisk o różnej wrażliwości estetycznej. Bohaterowie zdjęcia stanowią, według niego, nowoczesną kapelę młodego pokolenia. Autor pracy konkursowej podkreślił, że szanuje ulicznych grajków, ponieważ są dla niego równie ważnymi wykonawcami, jak ci, którzy grają muzykę klasyczną w sali koncertowej i tworzą tzw. kulturę wysoką, tylko że ona – nawet jeśli nie jest tylko dla elit,  to na pewno ma o wiele mniejszy zasięg. Jednocześnie, Mateusz żałował, że – niestety - nie mógł wzbogacić zdjęcia o dźwięki, aby wszyscy zebrani w Energetycznym Centrum Kultury usłyszeli ten wyjątkowy, uliczny koncert.  Praca konkursowa zyskała uznanie profesjonalnego Jury, które przyznało Mateuszowi Królowi zaszczytne II miejsce. Zapewniło mu to główną nagrodę – wycieczkę do Brukseli, organizowaną przez Jana Olbrychta, posła do Parlamentu Europejskiego, w czerwcu 2017 roku.

Na tę ważną, lokalną imprezę, uczniowie z „KILIŃSKIEGO”: Piotr Flieger (IV ST) i Aleksander Potwinowski (IV SM), pod kierunkiem opiekuna Klubu Inspiracji Twórczej - Pani Cecylii Bielnik, przygotowali również projekt muralu na konkurs plastyczny pod hasłem: „Europejskie miasto: solidarność, tolerancja, pokój” pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka. Szkolni artyści nie mogli jednak zrealizować oryginalnego pomysłu plastycznego, zawierającego ważne, kulturowe przesłanie, ze względu na dość niezrozumiałe, ale wynikające z regulaminu imprezy, uzależnienie realizacji muralu od drużynowych wyników w odrębnym konkursie wiedzy o UE. Konkurs fotograficzny, podobnie jak konkurs plastyczny, były imprezami artystycznymi, które  towarzyszyły VI edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem: „COOLturalna Europa” pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego, profesora Adama Gierka i posła do Parlamentu Europejskiego, Jana Olbrychta. Wśród uczestników imprezy – uczniów sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych- nie zabrakło również drużyny z „KILIŃSKIEGO”, w której skład weszli: Jarosław Olesiński (III ST) i Dawid Jeczeń (III ST). Uczniowie, przygotowani przez Panią Małgorzatę Rodek-Stanek, godnie reprezentowali naszą szkołę w środowisku lokalnym.