ORATORSKI SUKCES KACPRA NOGAJA

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> ORATORSKI SUKCES KACPRA NOGAJA

W środę, 14 grudnia 2016 roku, w Zamku Sieleckim odbył się XII TURNIEJ ORATORSKI pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca. Zgodnie z tradycją i regulaminem, turniej adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego. „Celem turnieju jest zachęcenie uczniów do ,świadomego zgłębiania sztuki wymowy, zwłaszcza zasad sprawnego i pięknego wysławiania się, obejmujących prawidła doboru słów, konstrukcji zdań, intonacji, umiejętności argumentacji, a także efektowności ich prezentacji przed publicznością. Turniej promuje tych młodych ludzi, którzy chcą inwestować w swój rozwój poprzez poszerzanie wiedzy regionalnej, doskonalenie sztuki komunikacji, interdyscyplinarne wykorzystanie wiedzy i umiejętności. Promocja zarówno uczestników konkursu, jak i turnieju, jest promocją macierzystej szkoły oraz miasta Sosnowca.”

W tej edycji, o tytuł „Oratora 2016 Roku” rywalizowało 21 mówców z sosnowieckich szkół. Hasło przewodnie stanowiły słowa: „Tego, co najważniejsze, okiem zobaczyć nie można.’ (Antoine de Saint- Exupery: Mały Książę). Na tak ważnej imprezie lokalnej nie mogło zabraknąć naszego „Kilińskiego”, którego godnie reprezentowali: Kacper Nogaj i Norbert Ptak - uczniowie klasy II ST Technikum Nr 5 Samochodowo-Mechatronicznego CKZiU. Nasi szkolni mówcy wygłosili przemówienia, które przygotowali pod kierunkiem opiekuna Klubu Inspiracji Twórczej, Pani Cecylii Bielnik. Zgodnie z obowiązującym regulaminem Turnieju Oratorskiego, uczestnicy rywalizowali o zdobycie pierwszego miejsca i wyróżnień. Jury tego prestiżowego konkursu doceniło oratorski talent KACPRA NOGAJA i przyznało mu zaszczytne wyróżnienie. Jest to szczególne osiągnięcie naszego ucznia, ponieważ wyprzedziła go jedynie uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu, która zdobyła I miejsce i tytuł „Oratora 2016 Roku”. Warto dodać, że Kacper po raz pierwszy uczestniczył w konkursie, sprawdzającym przede wszystkim stopień opanowania sztuki słowa. Kacper i cała społeczność szkoły ma dodatkowy powód do dumy, ponieważ w czasie ogłaszania wyników, członkowie Jury wyrazili również uznanie dla filozoficznego charakteru przemówienia pod tytułem: Ukryte piękno, w którym Kacper powiedział, między innymi: „(…)Zachwycenie się urodą duszy wymaga więcej wysiłku, czasu i pokory. Trzeba bardzo długo i cierpliwie wsłuchiwać się w drugiego człowieka. Trzeba usłyszeć muzykę jego duszy i otworzyć się na to piękno, które jest najważniejsze, chociaż niewidoczne dla oka (…)”

Dziękujemy Kacprowi i Norbertowi za promowanie kultury języka polskiego w środowisku lokalnym i godne reprezentowanie „Kilińskiego” i całego CKZiU na XII Turnieju Oratorskim w Zamku Sieleckim. Gratulujemy Kacprowi i życzymy kolejnych sukcesów. Gratulujemy również zwyciężczyni z I LO.