X Muzyczne Korytarze w Technikum nr 2

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> X Muzyczne Korytarze w Technikum nr 2

Rytuały są nam potrzebne! Jednym z nich są Muzyczne Korytarze w Technikum nr 2 w Sosnowcu. Rytuał wyznacza środek świata i czasu, tworzy pewne sacrum. To dało się odczuć podczas jubileuszowych Korytarzy, które odbyły się 1 marca. Wróciliśmy do przeszłości. Swoim doświadczeniem podzielili się absolwenci pamiętający początki tego przedsięwzięcia oraz - Grzegorz Majzel, który wystąpił jako pierwszy na korytarzu Budowlanki, dziesięć lat temu. Wybiegliśmy
w przyszłość, słuchając debiutów i występów młodych uczniów z sosnowieckich i dąbrowskich szkół.

Wybitna filozofka, Hannah Arendt, przypomina nam, że zmiana pokoleń to źródło nadziei i spokoju wobec przemijania: mamy następców, którzy stoją na naszych barkach i mogą podjąć to, co wypracowaliśmy. Ten jubileusz to potwierdził.

Muzyczne Korytarze to również środek świata, bo ten się zatrzymał. Ludzie z różnych miejsc przyszli do tej szkoły, aby – jak podkreślił dyrektor T2 - Janusz Mazur – komercja ustała, a kultura powstała.

Było uroczyście: jubileuszowy tort w kształcie fortepianu i wypieki przygotowane przez uczniów i nauczycieli z Branżowej Szkoły Specjalnej, piękne dekoracje, nastrojowe świece. Czy było sztywno? W żadnym wypadku! Było naturalnie, bo celebrowaliśmy naszą małą wspólnotę. Radość płynęła wraz z melodią, a partyturę napisało serce pełne pasji. Było więc nieco nieśmiałości, niewłączony mikrofon, szum po sali (jak nie komentować tylu wspaniałych występów)… Nie o blichtr chodziło, ale o święto i uśmiech na twarzach wykonawców i słuchających. Dziękujemy wszystkim, którzy byli na scenie i gościom, a nauczycielkom Renacie Lewandowskiej i Sylwii Świder dziękujemy za zorganizowanie tego święta.

Grzegorz Wiończyk