Dialog Obywatelski – dyskusja o przyszłości przemysłu motoryzacyjnego w Europie

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Dialog Obywatelski – dyskusja o przyszłości przemysłu motoryzacyjnego w Europie

W poniedziałek 26 listopada 2018 r. w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbył się Dialog Obywatelski – dyskusja o przyszłości przemysłu motoryzacyjnego w Europie z udziałem Komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Prezesa Fundacji Promocji Pojazdów ElektrycznychMarcin Korolca oraz licznych zaproszonych gości i zainteresowanych zagadnieniem mieszkańców. Uczestnicy Dialogu odpowiedzieli na pytania dotyczące wyzwań przed jakimi stoi sektor motoryzacyjny Unii Europejskiej oraz opowiedzieli jak najnowsze trendy w przemyśle samochodowym wpłyną na jego kształt. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Spotkanie poświęcone było przyszłości europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, który prawdopodobnie przeżywa najbardziej burzliwy czas od momentu swojego powstania ponad 100 lat temu. Przemysł motoryzacyjny jest jednym z głównych filarów europejskiej gospodarki. Ze względu na swój udział w wielu innych dziedzinach przemysłu jest kluczowym sektorem Unii Europejskiej, który stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi m.in. z efektywnym zarządzaniem procesami produkcyjnymi, dystrybucyjnymi czy logistycznymi. Obecnie na sektor motoryzacyjny mają wpływ najnowsze trendy związane
z elektromobilnością oraz wprowadzeniem innowacyjnych napędów i systemów wspomagania kierowcy, na które Europa musi być gotowa, bowiem zmieniają one sposób definiowania i użytkowania samochodów – pojazdów przyszłości. Europejski przemysł motoryzacyjny musi także mierzyć się z coraz silniejszą konkurencją ze strony podmiotów reprezentujących inne kontynenty.

Aula Mediateki zapełniła się w całości podczas spotkania, uczniowie i mieszkańcy aktywnie włączyli się w formułę dialogu, zadając ważne dla nich pytania, a przed budynkiem prezentowane były samochody elektryczne, dostępne dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Uczestniczący w dialogu pan Marcin Korolec, Prezesa Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, a jednocześnie w latach 2005–2011 podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w latach 2011–2013 minister środowiska, w latach 2013–2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiskai pełnomocnik Rządu ds. polityki klimatycznej, szczególnie zainteresowany był kształceniem młodych ludzi w branży motoryzacyjnej z uwzględnieniem trendów ekologicznych i przyszłości tej dziedziny.Pan Marcin Maj – nauczyciel przedmiotów elektrycznych w sosnowieckiej „samochodówce – prywatnie miłośnik i użytkownik samochodu elektrycznego udzielił wywiadów mediom i odpowiadał na liczne pytania mieszkańców zainteresowanych sprawami elektromobilności.