„KILIŃSKI” W ABPLANALP I CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> „KILIŃSKI” W ABPLANALP I CENTRUM NAUKI KOPERNIK

W piątek, 25. października 2019r., w ramach unijnego projektu „Staże zawodowe szansą na lepszą pracę! Wiedza i praktyka kluczem do sukcesu!”, a jednocześnie - w ramach nagrody Rady Rodziców CKZiUdla najlepszej klasy w szkole w roku szkolnym 2018/2019 - uczniowie IIIST Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznego im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu - wraz z wychowawcą, Anną Gębicką i polonistką, Cecylią Bielnik - zwiedzali firmę Abplanalp w Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik.

Zwiedzanie poprzedziło serdeczne powitanie przez kierownika marketingu, Agnieszkę Jakubiec. Następnie,kierownik działu aplikacji - Dariusz Tchórzewski przedstawił uczniom historięAbplanalp. Egzotycznie brzmiąca nazwa to pozostałość po nazwisku poprzedniego, szwajcarskiego właściciela i założyciela firmy. Abplanalp jest jedną z największych firm w Europie działającą na rynku od ponad 40.lat. Jej oferta handlowa obejmuje nowoczesne urządzenia do obróbki metali światowych producentów, głównie amerykańskich i japońskich, tj.: Haas Automation, Nakamura-Tome (obrabiarki CNC) oraz Mitsubishi Electric (urządzenia do precyzyjnej obróbki elektroerozyjnej). Pan inżynier zapoznał młodzież z procesem technologicznym, działaniem obrabiarek CNC, a także ze specyfiką pracy oraz ofertą w zakresie szkoleń dla firm.

Uczestnicy wycieczki zadbali również o pozytywny wizerunek szkoły w stolicy. Pochwalili się, między innymi tym, że bardzo wielu absolwentów „Kilińskiego” posiada - zdobyte w dawnym, szkolnym ośrodku kursowym - certyfikaty CNC, które ułatwiły im znalezienie pracy i obecnie są cenionymi fachowcami w tej dziedzinie. Może kiedyś uda się wrócić do tej chlubnej tradycji i w przyszłości znowu kształcić w „Kilińskim” specjalistów w zakresie CNC - w poszukiwanych na rynku pracy, a jednocześnie - co równie ważne, a co podkreślali pracownicy firmy Abplanalp - atrakcyjnych finansowo zawodach: technik programista operator CNC i technik obróbki skrawaniem. Warto wspomnieć, że przedsiębiorcza firma Abplanalp, współpracując z różnymi podmiotami gospodarczymi, a także z placówkami oświatowymi, pomaga w napisaniu projektu umożliwiającego pozyskanie środków unijnych na zakup obrabiarek CNC.

Kolejnym etapem wycieczki było słynne Centrum Nauki Kopernik, w którym pobyt miałnieco inny charakter, a mianowicie ludyczno-naukowy. Uczniowie zwiedzali go aktywnie, eksperymentując i w atrakcyjny sposób wzbogacając wiedzę z różnych dziedzin nauki.

Wycieczka klasy IIIST rozwijała zawodowe pasje oraz ciekawość poznawczą, logiczne myślenie, umiejętność dostrzegania i analizowania zjawisk z różnych dziedzin nauki, umiejętności w zakresie technologii ICT, wrażliwość estetyczną oraz umiejętności społeczne. Najlepsza klasa w szkole odpoczęła tego dnia od codziennych obowiązków szkolnych i zdobyła nowe siły do nauki, aby w roku szkolnym 2019/2020 znowu zostać najlepszą klasą w szkole.

Powodzenia!