„KILIŃSKI" W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> „KILIŃSKI" W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

We wtorek, 25 października 2022 roku uczniowie klasy 4AP5 Technikum Samochodowo-Mechatronicznego nr 5 im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu z wychowawcą, panią Cecylią Bielnik i psychologiem, panią Marzeną Hajdecką w czasie wycieczki do Warszawy zwiedzali Centrum Nauki Kopernik i Narodowe Muzeum Techniki.
Dzięki relacjom i pięknym fotografiom autorstwa pani Marzeny Hajdeckiej na szkolnym Facebooku
i Instagramie niemal na bieżąco można było obserwować kolejne etapy zwiedzania, a nawet w pewien sposób poczuć się uczestnikiem wycieczki.
W przestrzeni Centrum Nauki Kopernik, pełnej oryginalnych i zaskakujących stanowisk badawczych, każdy uczeń z klasy 4AP5 podjął intelektualne wyzwanie, wykazując się kreatywnością, a wszystkie przeprowadzone eksperymenty naukowe zakończyły się sukcesem.
Uczniowie zwiedzili także wystawę „Przyszłość jest dziś” powstałą w ramach projektu: „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.
Uczniowie testowali działanie licznych robotów, analizując „myślenie” sztucznej inteligencji, a po zwiedzeniu futurystycznej wystawy nie będą musieli tylko wyobrażać sobie autonomicznych pojazdów przyszłości, ponieważ z bliska zobaczyli szczególny eksponat motoryzacyjny: model Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion zaprezentowany po raz pierwszy na targach elektroniki użytkowej w Las Vegas w 2015 roku.
Po zwiedzaniu, pełnym estetycznych i intelektualnych doznań, dzięki sprzyjającej aurze, uczniowie
i nauczyciele spacerowali po ogrodzie znajdującym się na dachu Centrum Nauki Kopernik
i podziwiali panoramę stolicy.
Tego dnia uczniowie byli również w Narodowym Muzeum Techniki. Zwiedzili wystawy: „Historia transportu - morzem, lądem i powietrzem” oraz „Historia komputerów. Liczy się!”.
Z zainteresowaniem oglądali unikatowe modele samochodów, motocykli i rowerów, a także mechaniczne sumatory, biurowe i kieszonkowe kalkulatory oraz komputery – te z początków informatyki i te niemal współczesne odsłaniające mistrzostwo i kreatywność konstruktorów. Wędrując pośród tych niecodziennych i wyjątkowych eksponatów, od których trudno było oderwać wzrok, uczniowie mogli również oglądać oryginalne, historyczne zdjęcia i zapoznać się
z materiałem tekstowym dostępnym na monitorach multimedialnych.

Wysoki poziom kultury osobistej i zdyscyplinowanie uczniów klasy 4AP5 uczyni tę wycieczkę miłym, szkolnym wspomnieniem, również w sensie organizacyjnym.
Życzymy wszystkim uczniom równie ciekawych i udanych wycieczek!