Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Narodowe Czytanie

6 września 2021 r. w Technikum nr 6  Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskich  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu odbyła się kolejna odsłona Narodowego Czytania.  Ze względu na dalej obowiązujące obostrzenia Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej czytano w różnych salach lekcyjnych .

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie.. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji . Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Wicedyrektor CKZiU p. Zbigniew Zalas do wspólnego czytania lektury zaprosił wyjątkowych gości:

-zastepcę naczelnika Wydziału Promocji i Kultury Miasta p. Aleksandrę Marzyńską

-asystentkę Posła na Sejm Rzeczypospolitej  Mateusza Bochenka-panią Magdalenę Zbrzezną-Biedroń

-dyrektor SP nr 18 w Sosnowcu   panią Agnieszkę Kokot

-redaktora Dziennika Zachodniego pana Kacpra Jurkiewicza

-uczniów klas IIBG i III cp pod kierunkiem polonistek p. Bożeny Fulas , Aleksandry Karwat i Reginy Kaczyńskiej

Narodowe Czytanie w Technikum nr 6 w Sosnowcu. Uczniowie posłuchali fragmentów Moralności Pani Dulskiej | Dziennik Zachodni

Narodowe Czytanie w Technikum nr 6 w Sosnowcu. Uczniowie posłuchali fragmentów Moralności Pani Dulskiej | Sosnowiec Nasze Miasto