Symulator dyżurnego ruchu kolejowego

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Symulator dyżurnego ruchu kolejowego

W dniu 27 maja w Technikum nr 4 Transportowym uroczyście otwarto nową pracownię zawodową dla kierunków kolejowych.  Mamy Symulator Dyżurnego Ruchu -  najnowocześniejszy produkt szkoleniowy firmy Dapanor, który kształci przyszłych pracowników na takim właśnie stanowisku pracy! Symulator ten powstał w oparciu o komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym będącym najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym stosowanym w Europie. Symulator stworzony został przy czynnej pomocy merytorycznej nauczyciela przedmiotów zawodowych CKZiU p. Jonatana Bieli we współpracy z firmą Dapanor.  Uroczystego otwarcia dokonano w obecności władz naszego miasta oraz przy udziale przedstawicieli spółek i firm kolejowych. Głównym celem symulatora jest nabycie umiejętności bezpiecznego i operatywnego prowadzenia ruchu kolejowego a także zminimalizowanie zarówno częstotliwości jak i konsekwencji zdarzeń w ruchu kolejowym. Dzięki symulacji zdarzeń nietypowych wymagających nietuzinkowych zachowań oraz kreowaniu dobrych nawyków jakich oczekuje się od przyszłych pracowników na stanowisku dyżurnego ruchu, powstała wyjątkowa pracownia w skali kraju i Europy. Produkt powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu pasjonatów kolejnictwa jak i osób, dla których zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym jest priorytetem. Pasja i sumienność, które towarzyszyły jego realizacji, przełożyły się na jakość i dostępność oferowanego rozwiązania.

Oferowane dzieło firmy Dapanor jest ewenementem na rynku polskim. Jedną z cech które czynią go wyjątkowym, jest jego modułowość. Symulator zaoferowany w CKZiU to koncepcja kompleksowa - obejmujące przygotowanie sali, stanowisk oraz oprogramowania mającego szkolić przyszłych dyżurnych ruchu w oparciu o komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań oferowanych na rynku polskim. Symulator dyżurnego ruchu to kolejne -po oddanym w ubiegłym roku terminalu lotniczym - rozwiązanie techniczne, które będzie służyć naszym uczniom i pozwalać na zdobywanie umiejętności zawodowych niemal w realnych warunkach.  Pracownia pozwoli naszym uczniom pozyskać umiejętności prawidłowego prowadzenia ruchu kolejowego również w sytuacjach kryzysowych. Nauczyciel przedmiotów zawodowych p. Jonatan Biela tłumaczy w sposób obrazowy, że: "Działa to tak, że uczeń ma zobrazowanie całej stacji i wie, w jaki sposób ten pociąg będzie się poruszać przez stację, ale jego najważniejszym zadaniem jest poprowadzenie tego pociągu do najbliższej stacji w sposób najbezpieczniejszy i zgodny z procedurami. Dyrektor szkoły p. Ewa Bartosińska podkreśliła, że „nowy symulator to nabytek szkoły, który bardzo wzbogaci kształcenie uczniów kierunku technik transportu kolejowego. Kształcimy przyszłych dyżurnych ruchu, którzy do tej pory wiedzę praktyczną zdobywali u przewoźników, najczęściej w PKP TLK. Teraz taką wiedzę zdobyć mogą w naszej szkole. Z pewnością wpłynie to na podniesienie jakości kształcenia, stanowiąc jednocześnie atrakcyjny sposób zdobycia wiedzy dla uczniów. Teraz nie tylko teoria, ale także praktyka, może być realizowana w szkole”.Pracownia – symulator pracy dyżurnego ruchu powstała w ramach projektu „Kompetencje zawodowe kluczem do sukcesu” RPOWSL, którego beneficjentem jest Gmina Sosnowiec.

Autor zdjęć:  NATALIA GOŁUCH kl. 2EO