UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE SZABLI KILIŃSKIEGO

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE SZABLI KILIŃSKIEGO

We wtorek, 12. listopada 2019 roku, o godz.12.35 - w Technikum nr 5 i Branżowej Szkole I Stopnia nr 7 Samochodowo-Mechatronicznej im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W czasie patriotycznego spotkania, zamykającego tegoroczne, szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości, nastąpiło uroczyste odsłonięcieSZABLI KILIŃSKIEGO - spektakularnego daru nauczycieli Warsztatów Szkolnych dla Patrona szkoły (replika szabli z 1750 roku - takiej, jaką władał pułkownik Jan Kiliński) oraztablicy upamiętniającej Jubileusz 90-lecia szkoły, którego dokonali: dyrektor CKZiU, Pan Jacek Górski oraz wicedyrektor CKZiU, Pani Barbara Kowalik. Dyrektorzy złożyli serdeczne życzenia, przede wszystkim uczniom kształcącym się w różnych zawodach, aby w Janie Kilińskim - słynnym szewcu - patriocie i bohaterze narodowym, jednym z przywódców Insurekcji Kościuszkowskiej i Patronie szkoły - dostrzegli autorytet i wzór do naśladowania.

Artystyczną oprawę uroczystości przygotowali uczniowie z Klubu Inspiracji Twórczej „Kilińskiego”: Patryk Kusztyb, Kamil Szczepka, Patryk Gaik i Krzysztof Ruszała pod kierunkiem opiekuna Klubu, Pani Cecylii Bielnik, we współpracy z Panem Marcinem Majem, który zatroszczył się o to, aby zaskakujące problemy techniczne nie obniżyły rangi tak doniosłego wydarzenia.  W czasie uroczystości zostały przedstawione twórcze owoce niepodległości autorstwa liderów Klubu Inspiracji Twórczej - absolwentów oraz obecnych uczniów „Kilińskiego”: prezentacje multimedialne nagrodzone przez Muzeum Niepodległości w Warszawie w Ogólnopolskim Konkursie „NIEPODLEGŁA” (edycja 2017 i 2018), wiersz „Życie szewca” oraz rockowy hymn „Kilińskiego”, którego muzyczny komunikat (od premiery internetowej w 2018 roku) zawiera ważne, ponadczasowe przesłanie, które mówi o tym, że w szkole - która istnieje od 1929 roku - tradycja może żyć i żyje w nieustannie odnawianej symbiozie z nowoczesnością.