WYRÓŻNIENIE MATEUSZA GAWRONA

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> WYRÓŻNIENIE MATEUSZA GAWRONA

14 listopada 2020 roku, Jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego: „Dokąd nas prowadzi twórczość polskich Noblistów” uhonorowało wyróżnieniem Mateusza Gawrona, ucznia klasy 3 ST Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznego im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu za esej napisany pod kierunkiem pani Cecylii Bielnik - opiekuna Klubu Inspiracji Twórczej „Kilińskiego”. Wyróżniona praca konkursowa w oryginalny sposób połączyła myśl humanistyczną z zawodową, na co wskazywał już tytuł eseju: Metapoetyckie refleksje polskich Noblistów z perspektywy pasjonata motoryzacji.
Organizatorem tego prestiżowego ogólnopolskiego konkursu było Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów Oddział w Lublinie, a w skład Jury weszli: Piotr Sanetra – wydawca i redaktor naczelny Wydawnictwa „Norbertinum” w Lublinie, Aneta Satława – pełnomocnik dyrektora Biblioteki Śląskiej ds. Instytutu Kultury Intermedialnej, Zofia Siudym – konsultant Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Anna Zielińska - przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów Oddziału Lubelskiego
i doradca metodyczny oraz Agnieszka Czajka - członek Zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów Oddziału Lubelskiego.
Komisja Konkursowa obradowała zdalnie przez kilka dni, ponieważ na konkurs nadesłano kilkadziesiąt prac z całej Polski. Jak poinformowało Jury: „Wybór tekstów nie był ani oczywisty, ani prosty, ani tym bardziej jednogłośny.”
Jury podziękowało uczniom-finalistom i wszystkim uczniom-uczestnikom Konkursu słowami:
„Dziękujemy Wam, Uczniowie, że pomimo nierozpieszczającej nas wszystkich rzeczywistości, podjęliście trud zmierzenia się ze słowem pisanym, z jego kulturą, ekspresją, znaczeniem. Wasze prace są świadectwem ludzi mądrych, refleksyjnych, potrafiących odnaleźć w polskiej literaturze oraz biografiach Noblistów inspiracje do własnych przemyśleń i działań twórczych.”
Podziękowania Jury zostały również skierowane do nauczycieli - merytorycznych opiekunów prac konkursowych: „Dziękujemy również Wam, Szanowni Nauczyciele, za to, że pod Waszymi skrzydłami rozwijają się artystyczne talenty młodzieży, którą motywujecie do poszukiwań, refleksji i obcowania ze światem słowa.”
Nagrodzone prace lub ich fragmenty oraz nazwiska ich autorów-uczniów i nazwiska opiekunów merytorycznych - nauczycieli zostaną umieszczone w publikacji Stowarzyszenia związanej z Noblistami oraz 25-leciem istnienia Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów. Wydanie publikacji zaplanowane jestna początek 2021 roku.
Ze względu na sytuację pandemii, niestety nie odbędzie się tradycyjne podsumowanie konkursu na uroczystej gali. Nagrody rzeczowe i podziękowania zostaną przesłane pocztą
na adresy szkół.
Warto zaznaczyć, że Mateusz Gawron - przyszły technik pojazdów - po raz pierwszy brał udział w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie literackim i od razu odniósł sukces. Gratulujemy!
Jednocześnie, dziękujemy za wspaniałą promocję szkoły i Klubu Inspiracji Twórczej „Kilińskiego” w środowisku ogólnopolskim.